Napsat Zavolat

Emauzy Praha

Tel.: +420 224 918 168

GSM.: +420 606 655 541

Orplid Karlovy vary

Tel.: +420 353 224 544

GSM.: +420 603 269 733

+

Jak dlouho obvykle trvá hospitalizace po operaci zvětšení prsou?

Zpravidla jeden den a noc, pacientka bývá propuštěna ráno následujícího dne po operaci.

Je délka hospitalizace závislá na zvolené metodě augmentace nebo na umístění implantátu?

Na operační metodě ani na způsobu umístění implantátu doba hospitalizace nezávisí.

Je pravidlem, že pacientky po augmentaci opouštějí kliniku ve speciálním pooperačním prádle?

Pacientky po operaci odcházejí s celkovým obvazem, pooperační kompresní podprsenku dostanou s sebou a používají ji až po sejmutí obvazu, což bývá tak 3. až 4. den po zákroku.

Jak dlouho po augmentaci je nutný klidový režim? Na co především je třeba si v tomto období dát pozor?

Maximální klidový režim na lůžku stačí do druhého dne od operace, klidový režim v domácím ošetřování trvá obvykle týden po zákroku a určitá omezení aktivního pohybu (práce a sport) je nutné dodržovat ještě 3 - 4 týdny od operace. Zejména je potřeba dávat pozor na prudké pohyby paží nahoru, především v ramenním kloubu.

Jak dlouho trvá, než se pacientka může vrátit ke všem obvyklým denním činnostem a ke svým sportovním aktivitám?

Běžné denní úkony je možné výkonávat většinou tak po týdnu od operace, s vyšší fyzickou námahou horních končetin a se sportováním, při kterém jsou zatížené horní končetiny, je třeba počkat alespoň 4 - 6 týdnů.

Mají pacientky po augmentaci nějaká omezení ohledně polohy při spánku?

Týden po operaci je nutné spát pouze v poloze na zádech, pak lze postupně spát i mírně na boku, úplně bez omezení, tedy i na břiše, je možné spát zpravidla tak měsíc po zákroku.

Liší se délka omezení pohybu nutná pro rekonvalescenci podle druhu provozovaného sportu?

Určitě, se zátěží dolních končetin, třeba s během, je možné začít už po 2 – 3 týdnech, se zátěží horních končetin po 4 – 6 týdnech od zákroku a sporty, který vyžadují větší pohybový rozsah paží, jako golf nebo tenis, se doporučují až po 6 – 8 týdnech s postupnou zátěží.

Jaké komplikace by mohly nastat, pokud by se návrat k fyzické zátěži příliš uspěchal?

V oblasti prsního svalu by se mohla by se výrazně zvýšit bolestivost, také by mohlo dojít ke krvácení do prostoru kolem prsního implantátu a tím způsobeným komplikacím hojení. Nedodržením klidového režimu se zvyšuje riziko vzniku kapsulární kontraktury, protože déle trvá, než se stabilizuje pozice vloženého implantátu.

Mezi aktivními ženami patří k oblíbeným sportům posilování a fitness, při kterých se intenzivně zapojují i prsní svaly. Jak mají po augmentaci postupovat při návratu k těmto disciplínám?

Při těchto sportovních aktivitách je třeba postupovat velmi opatrně, posilování a fitness se zaměřením na horní končetiny doporučujeme až po 4 – 6 týdnech s postupným zatěžováním, přičemž plná zátěž je možná zpravidla až po 3 měsících od operace.

Jsou ženy po augmentaci, které aktivně sportují, více ohroženy vznikem pooperačních komplikací, jakými jsou například rotace, posun nebo dokonce ruptura prsního implantátu?

V případě, že implantáty jsou už stabilizované, větší riziko nehrozí. Výjimku však tvoří kontakní sporty, při kterých může při prudkém nárazu dojít až ke kapsulaci způsobené zhmožděním prsu nebo k ruptuře prsního implantátu.

Jaké jsou typické příznaky toho, že je s implantátem něco špatně?

Může se změnit tvar prsu, nastoupí trvalá bolestivost prsu v klidu nebo při určitém pohybu, může dojít k zatuhnutí prsu. Zpravidla se problém týká pouze jednoho prsu, na druhém žádné změny nepozorujeme.

Jaký sport po augmentaci raději neprovozovat?

Jde především o kontaktní a bojové sporty, které představují zvýšené riziko ruptury implantátu nebo zhmoždění prsu. V případě, že by se žena chtěla těmto sportům opravdu aktivně věnovat, zvětšení prsou prsními implantáty se nedoporučuje.

Jak dlouhou dobu po operaci zvětšení prsou je nezbytné nosit při sportovních aktivitách speciální kompresní podprsenku? Nestačila by elastická sportovní podprsenka?

Kompresní prádlo se při sportu doporučuje nosit jeden až dva měsíce od augmentace. Dají se však sehnat i pevné sportovní podprsenky, které poprsí při sportu chrání a stabilizují stejně dobře jako kompresní.

Má na rychlost a průběh rekonvalescence po augmentaci vliv fyzická kondice pacientky?

Fyzická kondice rychlost rekonvalescence příliš neovlivňuje, důležitější je celková rovnováha organismu.

Hraje při volbě typu prsního implantátu a způsobu jeho umístění roli to, jestli se pacientka věnuje nějakému sportu, popř. jakému?

Při výběru implantátu a způsobu jeho umístění patří sportovní aktivita k faktorům, které bereme v úvahu.

Jaké umístění prsního implantátu je nejvhodnější, když žena aktivně sportuje?

Obecně lze říci, že pokud je implantát uložen pod svalem, tak se se svalem pohybuje. Ne příliš, ale je to znát – když napnete sval, implantát se posouvá trochu nahoru, což nevypadá úplně přirozeně. Prsní implantát se pod sval dává především tehdy, je-li prsní žláza malá a nedostatečně by implantát kryla, takže byla by vidět hranice implantátu. Je-li prsní žláza natolik objemná, že prsní implantát překryje, je pro aktivní pacientku vhodnější, když se prsní implantát vloží pod žlázu, protože jednak přirozeně bude tam, kde by měl být objem prsu a nebude se při sportování či jiné zátěži tolik pohybovat.

Je možné vylepšit výsledný tvar prsou po zvětšení implantáty pomocí posilování? Nebo lze posilováním déle udržet zvětšené poprsí v kondici?

Na tvar prsou ani na prsní žlázu nemá posilování žádný vliv.

Mohou augmentaci podstoupit i ženy, které denně aktivně sportují, třeba profesionální cvičitelky nebo trenérky?

Určitě mohou, mezi klientkami, které si nechaly zvětšit prsa implantáty, je řada profesionálních sportovkyň a trenérek.

Jak dlouho po augmentaci může žena začít s aktivním milostným životem?

Jsou-li dostatečně chráněna prsa, je možné začít už týden po zákroku, jinak platí obdobná omezení jako u aktivního sportu – s „postupnou zátěží“ 4 až 6 týdnů.

Může být průběh hojení jizev po augmentaci ovlivněn intenzivním sportováním nebo zvýšenou fyzickou aktivitou (a s tím spojeným zvýšeným pocením)?

Sportování samo o sobě ani jeho intenzita jizvy ovlivnit nemůže, pokud při něm nedojde ke zhmoždění jizvy.

Dá se nějak stručně shrnout nejvhodnější péče o jizvy po operaci, aby se co nejlépe zahojily?

Nejlepší je, postupovat vždy podle pokynů operatéra v konkrétním případě, neboť jizvy v různých částech prsou se nehojí stejně a zároveň průběh hojení je u každé ženy individuální.

Chcete více informací?
Zeptejte se nás!

Pracoviště

Můžete přiložit soubory

Informace o o podmínkách webu a zpracování osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.