Modelace a zvětšení (augmentace) prsou patří vedle operace očních víček (blefaroplastika), nosu (rhinoplastika) a liposukce mezi nejvyhledávanější zákroky v oblasti estetické či plastické chirurgie. Tento fakt potvrzuje i Ústav estetické medicíny (UEM), který se plastickou chirurgií zabývá již přes třicet let a za tu dobu provádí většinu estetických zákroků jak z oblasti tzv. estetické chirurgie vrozených vad a odchylek, tak z oblasti operací modelujících postavu a řešících problematiku stárnutí.
Primář oddělení plastické chirurgie UEM MUDr. Dušan Záruba vám níže přiblíží problematiku povislých prsou.
Pokud je pacientka nespokojená s povislými prsy, může v zásadě zvolit ze dvou možností. První možností je klasická modelace. Její nevýhodou je, že se nelze vyhnout „kompletnímu rozsahu jizev“. To znamená, že řez je skalpelem prováděn kolem prsního dvorce a od něj dále svisle dolů a dále vodorovně v podprsní rýze.
MUDr. Dušan Záruba nicméně zdůrazňuje, že „vzhledem k tomu, že je takový rozsah jizev pro řadu pacientek nepříjemný či dokonce nepřijatelný, a také k tomu, že při modelaci dojde navíc i k mírnému zmenšení prsu, doporučuje spíše druhou variantu, tj.“malou modelaci s implantáty“.
Malá modelace znamená, že je řez proveden na horním oblouku dvorce nebo cirkulárním řezem, tzn. okolo dvorce. „Tím posuneme dvorec do potřebné výšky a již nemusíme zmenšovat kožní plášť, protože objem prsu doplníme implantátem,“ dodává pan primář a pokračuje vyprávěním o specificích prsních implantátů.
Pro případy tvarování povadlých prsou je nejvhodnější anatomický implantát, který má kapkovitý tvar a přirozeně tak opisuje původní tvar povoleného prsu. „Nebudeme se tedy snažit o plný prs, ale budeme respektovat původní přirozený tvar“. Lékaři tedy v zájmu zachování přirozeného vzhledu pouze doplní tvar tam, kde prsní žláza postupně ubývala a povolená kůže se znovu vyplní na původní objem právě pomocí implantátu.
Dvorec je následně umístěn do vhodné pozice, tj. je zpravidla výše než předtím. K tomu je tedy potřeba pouze obloukové jizvy, maximálně cirkulární jizvy kolem dvorce, pokud chceme dvorec i zmenšit.
Do výběru vhodného implantátu vstupuje hned několik faktorů. Proto se rozhodně nelze řídit pouze například objemem daného implantátu. „V dnešní době lze z nabídky prsních implantátů vybírat ze dvou základních typů rozdělených podle tvaru,“ vyjmenovává MUDr. Záruba. První skupinou jsou kulaté implantáty (někdy se také nazývají sférické), tou druhou jsou pak implantáty anatomické.
Kulaté implantáty mají již dle názvu pravidelný kulatý průměr a z toho důvodu dělají spíše plnější prs. Anatomické implantáty mají naproti tomu kapkovitý tvar, díky čemuž se dobře přizpůsobuje přirozené anatomii prsu.
Pan doktor Záruba nicméně doplňuje, že „dále musíme brát v potaz to, že implantáty se v dnešní době vyrábějí nejen s různým průměrem, ale také s různou výškou - profilem, tzn. s různým stupněm plnění.“
Upozorňuje tím na to, že prsní implantáty jsou různé nejenom v jejich průměru, ale jsou také různě vysoké, laicky řečeno různě vyplněné. Díky tomu lékaři mohou naprosto individuálně posoudit a určit, do jakého rozměru je prs třeba vyplnit, tj. zda je třeba prs vyplnit spíše do šířky, anebo do výšky. Toto platí jak pro anatomický, tak pro kulatý typ prsních implantátů.
Z výše uvedeného tedy plyne, že rozměr a typ implantátu je důležitější než jeho objem, a to zejména z toho důvodu, aby se lékaři mohli co nejlépe přizpůsobit typu prsní žlázy, šířce hrudníku, ale zároveň dokázali i vyhovět přání pacientky, která s nimi svá povislá prsa řeší.