Plastická operace stehen je vhodná k chirurgickému odstranění kožních valů a záhybů v oblasti stehen, způsobených povislou kůží, které již není možné korigovat liposukcí. U řady žen dochází k nadměrnému ukládání tuku v určitých partiích těla. K nejčastějším lokalitám patří oblasti boků, zevní strany stehen nad kyčelními klouby, hýždě, vnitřní strany stehen a kolen a oblast podbřišku.
Pod tlakem rozpínající se tukové tkáně povolují kožní elastická vlákna a pružnost kůže postupně ochabuje. Postižená kůže v některých oblastech více povoluje a dává možnost vzniku valů, nejčastěji v oblasti vnitřních stehen a pod hýžděmi. Pokud řešíme tento problém v době, kdy je kůže ještě dostatečně pružná, lze velmi často provést odsátí přebytečného tuku liposukcí.
Dostatečně elastická kůže má v pooperačním období schopnost se stáhnout a přizpůsobit se novým objemovým poměrům. Kůže se většinou, pokud je výkon dostatečně šetrný, přihojí ke svému podkladu bez nápadných nerovností. Pokud však kůže již postrádá svou pružnost a je výrazně povolená, což bývá urychleno i zhubnutím nebo častějším kolísáním váhy, není liposukce vhodná. Kůže již nemá svou původní schopnost pružně reagovat na uměle zmenšený objem tukové tkáně pod ní uložené a přihojení pak může být spojeno s tvorbou výrazných nerovností a zvrásněním kůže. V takových případech doporučujeme odstranění nejenom nadbytku tukové tkáně, ale i tomu odpovídajícímu kožnímu nadbytku. S povolenou kůží mají však potíže i mladší pacientky po výrazném zhubnutí. Rovněž s vyšším věkem většinou ubývá podkožní tuk a výrazně se ztrácí elasticita kůže. Ta se v kritických oblastech skládá v řasy a záhyby, které mohou působit i značné problémy jak ve výběru ošacení, tak při osobní hygieně. I tento problém je třeba vyřešit operací stehen, při které je odstraněna přebytečná kůže. Po plastické operaci stehen sice přetrvávají rozsáhlejší jizvy, ale je to v případě povolené kůže této oblasti jediné řešení s dobrým a dlouhodobým efektem. Řezy jsou vedeny v tříselné rýze tak, aby následné jizvy byly co nejméně nápadné. Jejich výsledný vzhled je však vždy individuální.
Jak jsme již zmiňovali, k operaci stehen přistupujeme až tehdy, kdy je kůže již trvale povolená a jiné řešení již nepřináší žádný efekt. Plastická operace stehen rozsahem ani pooperační zátěží není velká. Zatěžující je hlavně omezení pohybu dolních končetin po operaci, obtížnější hygiena a s tím spojené vyšší riziko klidného hojení jizev. Nejvíce citlivá a viditelná je jizva samozřejmě v prvních týdnech po operaci stehen. Po stabilizaci bude jizva v třísle poměrně nenápadná. Pokud je třeba vést řezy až na vnitřní stranu hýždí, bude jizva více či méně viditelná dle typu individuálního hojení jizev. Proto operaci povislé kůže vnitřní strany stehen doporučujeme až tehdy, kdy povolená kůže obtěžuje při pohybu a vadí i v oblečení. Následné jizvy je nutné tolerovat jako určitý ústupek pro odstranění tohoto problému. U mužů a v mladším věku u žen provádíme operace stehen obvykle pouze u velkých kožních převisů po velké váhové redukci a stabilizaci hmotnosti i celkového zdravotního stavu.
Předpokladem pro plastickou operaci stehen je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacientky. Akutní zánětlivé či virové onemocnění by nemělo proběhnout nejméně 1 měsíc před operací. 2 – 3 týdny před operací stehen by měly být také vysazeny léky zvyšující krvácivost. Rovněž užívání podpůrných enzymatických preparátů před plastickou operací stehen není vhodné.
U žen by určitě měla být vyloučena gravidita z důvodu narkosy. Není třeba přerušovat stabilně vedenou antikoncepci.
Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření internistou nebo praktickým lékařem.
Operace stehen se provádí v celkové anestezii. Operační řez je veden v třísle vepředu přibližně na horní hranici ochlupení a dle rozsahu nadbytku kůže dozadu z tříselné rýhy do kožní rýhy pod hýždí. Potom je uvolněna kůže s vrstvou podkožního tuku od svalu, tuková vrstva je zeslabena, event. je možné ještě zeslabit podkožní tukovou vrstvu okolí liposukcí. Potom je vyměřena a odstraněna nadbytečná kůže. Podkoží a kůže je potom po jednotlivým vrstvách sešito dlouhodobě vstřebatelnými stehy. Vstřebatelné stehy se jednak po operaci stehen nemusí odstraňovat a jednak na několik týdnů podporují pevnost jizvy při hojení a snižují riziko roztažení čerstvě se hojící jizvy. Operační rány jsou kryty absorpčními obvazy a elastickou bandáží nebo elastickým prádlem. Plastická operace stehen trvá 30 – 50 minut.
Hospitalizaci po operaci stehen doporučujeme 1 den. Zejména první dny po operaci je třeba dodržovat klidový režim, zejména omezit pohyby dolních končetin v kyčelním kloubu a delší chůzi. U většího rozsahu operace spojené s liposukcí mohou být i výraznější krevní podlitiny zejména na vnitřních stranách stehen. Rovněž tělesná teplota může přechodně na 1 – 2 dny stoupat do 38 °C.
Elastická komprese a absorpční obvaz se ponechává většinou 3 – 5 dnů po operaci, další způsob fixace, masáže jizev i užívání kompresního elastického prádla určí ošetřující lékař dle rozsahu operace stehen a stavu hojení.
Pokud se použijí kožní stehy, většinou se odstraňují 7. – 10. den po operaci, vstřebatelné vnitřní stehy se vstřebávají několik týdnů.
Přechodně se může objevit snížená citlivost části kůže v okolí jizvy, která se postupně obnovuje a stabilizuje se obvykle do 1 – 3 měsíců po operaci.
Do běžného režimu se pacientka po operaci stehen může vrátit při nekomplikovaném průběhu po 10 – 14 dnech po zákroku. Plná fyzická zátěž a sportování jsou možné asi po 1 – 2 měsících dle rozsahu zákroku a stavu hojení. Opalování a pobyt na slunci bez oděvu nedoporučujeme minimálně 1 měsíc po operaci, před intenzivním sluncem by jizvy měly zůstat chráněné oblečením 2 – 3 měsíce. Rekonvalescence je však individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta v době pooperační péče a rehabilitace.
Časné komplikace operací stehen jako jsou krvácení a infekce jsou dnes minimalizovány během operace a v pooperačním průběhu (absorpční obvazy, podávání antibiotik). Protože při této operaci stehen je rozsah jizev větší a jedná se oblast namáhanou pohybem, může dojít k reakci podkoží na vnitřní vstřebatelný šicí materiál s následným rozestoupením části jizvy a přechodnou tkáňovou sekrecí (obvykle 2. – 4. týden po operaci) Tato komplikace má za následek jednak prodloužení hojení jizvy i o několik týdnů a někdy i její rozšíření. Po zhojení a stabilizaci jizvy, obvykle po 6 měsících po operaci stehen, je možná korekce této časti rozšířené jizvy.
Objednejte se ke konzultaci. Rádi s Vámi probereme možnosti operace. Pracoviště UEM provádějící zákrok operace stehen – Praha Emauzy a Karlovy Vary.