Redukce vrásek, pórů nebo jizev po akné, barevné sjednocení pleti obličeje, celkové zlepšení kvality pleti.
CO2 frakční laser
Tento laser využívá tzv. frakční technologii, při které laserový paprsek na pokožku působí jen bodovitě (k ošetření používáme unikátní scanner stamp = razítko). Díky pomocné mřížce tak lze účinek laseru regulovat a využít jeho sílu individuálně podle potřeb pacienta.
Jemné ošetření CO2 frakčním laserem – povrchový laserový peeling
využívá se na odstranění jizviček po akné, pórů, hormonálních pigmentů, prvních známek stárnutí či stařeckých skvrn, pro barevné sjednocení pleti obličeje (dyschromie, pigmentace, změny po akné) a také na celkové zlepšení kvality pleti
ošetření je ambulantní a trvá přibližně 60 minut
výkon pouze v místním znecitlivění pomocí anestetického krému, ošetření není bolestivé (před i po výkonu se používá chlazení pomocí vaků)
efekt novotvorby kolagenu – hlubokým ošetřením dojde ke zkrácení kolagenních vláken a tím i vypnutí pleti – kůže obličeje je po zahojení jako „o číslo menší“
ošetření trvá přibližně 60–90 minut
výkon v celkové narkóze
po zákroku můžete odejít domů
hojení v délce 4–6 týdnů
Klientka byla po operaci očních víček a po vypnutí obličeje stále nespokojená s povrchem obličeje kvůli drobným vráskám, které nešlo operativně řešit. Proto nabídnuto ošetření frakčním laserem pro celý obličej, tzv. full face. Výsledek dle očekávání – pleť vypnutá a vhlazená, klientka je spokojená.
Rhinophyma (rinofyma) a ošetření CO2 frakčním laserem
Co je a kdy vzniká rhinophyma?
Rhinophyma je označení pro nápadné ztluštění kůže na nose, které jeví známky výrazného zčervenání. Jde o jeden z těžších projevů chronického kožního onemocnění – růžovky (rosacea), které v tomto případě způsobuje fibrotické změny kůže a abnormální zbytnění mazových žláz. V minulosti se pro rhinophymu užívalo lidové označení opilecký nos a bylo mylně spojováno s nadměrnou konzumací alkoholu.
Rhinophyma postihuje především muže ve věkovém rozmezí 50–70 let.
Rhinophyma – ošetření CO2 laserem
provádí se hloubkové ošetření CO2 laserem (hluboký výbrus)
ošetření trvá přibližně 20–30 minut
výkon je vzhledem k malé ošetřované ploše prováděn jen v místním znecitlivění
Zásadní je zjistit požadavek klienta a pokud indikuji CO2 laser jako plošné ošetření, ukázat vždy poškození – spálení kůže, ke kterému dochází ihned po zákroku a postupně mizí v době 4–6 týdnů. Klient musí přijmout tento dočasný společenský handicap a souhlasit s ošetřením.
Podle čeho vybíráte u klientů způsob a intenzitu ošetření CO2 laserem?
Množství energie, hustotu bodů ve frakci a počet ošetření v jednom sezení – tzv. pásů je otázka zkušenosti operatéra.
Volíte vždy jen jeden typ ošetření nebo je možná jejich kombinace? Pokud ano, v jakých případech a jaké kombinace jsou možné?
Kombinovat lze právě energii, hustotu, pásy – počet opakování. Kombinovat s jiným typem laseru nebo s jiným chirurgickým zákrokem ve stejné lokalitě není vhodné, kvůli riziku jizvení i jiných komplikací.
Jaké jsou kontraindikace využití CO2 laseru?
Období léta, pigmentovaná kůže, tmavý fototyp, některá autoimunní onemocnění, léčba akné roakutanem atd.
Jaké jsou nejčastější komplikace během použití CO2 laseru a v období hojení?
Depigmentace kůže, zjizvení v ploše.
Co je nejdůležitější v období, kdy se pleť po použití CO2 laseru hojí?
Nevystavovat se 3–6 měsíců po ošetření slunci, následující léto používat kvalitní ochranné faktory, kůži ošetřovat po zákroku dle doporučení – hlavně promašťovat.